• Follow us on

Materiały

Zbiór materiałów z I edycji Laboratorium muzeum (2015)

Zrzut ekranu 2018-02-15 o 12.32.46

Laboratorium muzeum. Tożsamość

Efektem i podsumowaniem drugiej edycji programu jest publikacja „Laboratorium muzeum. Tożsamość”, w której zebrane zostały tłumaczenia tekstów autorstwa zaproszonych ekspertek, scenariusze wybranych warsztatów oraz wprowadzenie do badań publiczności.

Publikacja dostępna na licencji CC BY SA (zobacz, co to znaczy: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl).


POBIERZ PUBLIKACJĘ

Laboratorium muzeum. Społeczność

Efektem i podsumowaniem poprzedniej edycji programu jest publikacja „Laboratorium muzeum. Społeczność”, w której zebrane zostały tłumaczenia tekstów autorstwa zaproszonych ekspertek oraz w której znaleźć można podsumowanie i wyniki ewaluacji projektu.

Publikacja dostępna na licencji CC BY SA (zobacz, co to znaczy: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl).


POBIERZ PUBLIKACJĘ

LabMuz_4_150527

Paula dos Santos

Paula dos Santos jest muzeolożką i socjomuzeolożką, przewodniczącą MINOM ICOM – Ruchu Na Rzecz Nowej Muzeologii przy Międzynarodowej Radzie Muzeów, wykładowczynią Reinwardt Academie w Amsterdamie, aktywistką. Interesuje ją przede wszystkim społeczny wymiar funkcjonowania muzeów oraz sposób, w jaki mogą one przekładać się na poprawę warunków życia lokalnych wspólnot. Współpracowała między innymi z takimi wyjątkowymi instytucjami, jak Museu da Maré, funkcjonującym w faveli w Rio de Janeiro oraz District Six Museum w Kapsztadzie (RPA).

Paula dos Santos 24 października wygłosiła wykład „Muzeum: poznaj swoje narzędzie” oraz poprowadziła warsztat „Muzeologia spod znaku cokolwiek działa„.


Posłuchaj rozmowy z Paulą dos Santos, Hanną Radziejowską-Nowak (kierowniczką Muzeum Woli, o. Muzeum Warszawy) i Magdaleną Wróblewską (Muzeum Warszawy) w Radiu RDC: TUTAJ.


Odsłuchaj nagranie z wykładu „Muzeum: poznaj swoje narzędzie” TUTAJ.


Zobacz rozmowę z Paulą dos Santos przeprowadzoną podczas jej poprzedniej wizyty w Polsce, w 2011 roku w Małopolskim Instytucie Kultury.

Jette Sandahl

Jette Sandahl

Jette Sandahl jest założycielką dwóch pionierskich i nowatorskich muzeów: Muzeum Kobiet w Danii oraz Muzeum Kultur Świata w Gothenburgu w Szwecji. Pracowała jako dyrektorka ds. wystawiennictwa i programów publicznych w Narodowym Muzeum Danii oraz jako dyrektorka ds. doświadczenia muzealnego w Narodowym Muzeum Te Papa Tongarewa w Nowej Zelandii. W ostatnim czasie pełniła funkcję dyrektorki Muzeum w Kopenhadze. Aktywnie uczestniczy w formowaniu nowych paradygmatów dla muzeów rozumianych jako platformy kulturowej partycypacji, wzmacniania głosów wykluczonych, demokratycznego dialogu i sprawiedliwości społecznej.

Jette Sandahl 18 września wygłosiła wykład „Niezgoda czyni nas silniejszymi?” oraz poprowadziła nawiązujący do niego warsztat „Kolekcjonowanie i kuratorowanie konfliktów”.


Posłuchaj rozmowy z Jette Sandahl, Anną Banaś (Muzeum Warszawy) i Aleksandrą Janus (kuratorką projektu) w Radiu RDC: TUTAJ.


Odsłuchaj nagranie z wykładu „Niezgoda czyni nas silniejszymi?” TUTAJ.


Zobacz inne wystąpienia Jette Sandahl: TUTAJ.

LabMuz_2_150527

Nina Simon

Nina Simon, amerykańska aktywistka, która zrewolucjonizowała sposób myślenia o roli muzeum w XXI wieku, po raz pierwszy wygłosi wykład i poprowadzi warsztat dla polskiej publiczności. Nina Simon w 2010 roku opublikowała książkę „The Participatory Museum” (dostępna w całości online). Znana jest także dzięki swojemu blogowi, Museum 2.0, na którym relacjonuje swoje działania w Santa Cruz Museum of Art and History oraz doświadczenia zgromadzone podczas pracy jako konsultantka dla placówek na całym świecie.


Nina o wrażeniach z inauguracji „Laboratorium muzeum”:

Nina Simon 19 czerwca wygłosiła inaugurujący projekt wykład „Muzeum partycypacyjne. Sposoby angażowania odbiorców jako współtwórców” oraz poprowadziła warsztat pod tym samym tytułem.


Posłuchaj rozmowy z Niną Simon i Hanną Radziejowską-Nowak (kierowniczką Muzeum Woli, o. Muzeum Warszawy) w Radiu RDC: TUTAJ.


Zobacz wykład Niny Simon.


Obejrzyj krótki wywiad z Niną Simon, przeprowadzony przez Annę Banaś (Muzeum Warszawy) i Aleksandrę Janus (kuratorkę projektu).

Scroll to Top