• Follow us on
21/Cze

Muzeum nawiązanych relacji | warsztat

W dniu 18 czerwca otworzyliśmy program Laboratorium muzeum warsztatem pod hasłem „Muzeum nawiązanych relacji”. Inspiracją dla otwierającego spotkania, przygotowanego i poprowadzonego przez Magdę Staroszczyk (Muzeum Woli, o. Muzeum Warszawy) był projekt Museum of Broken Relationships. Ponieważ ideą projektu jest zaproszenie wszystkich jego uczestników do włączenia się w proces wspólnego uczenia się i wspólnej pracy, celem pierwszego spotkania było przede wszystkim otwarcie przestrzeni, w której laboratorium będzie się wydarzać.

museum_1

Jednym z podstawowych założeń projektu „Laboratorium Muzeum” jest tworzenie przestrzeni roboczej, służącej wymianie wiedzy między pracownikami polskich instytucji kultury i zaproszonymi ekspertami. Jednocześnie ważną kategorią, która będzie towarzyszyła wszystkim spotkaniom, jest szeroko pojęta wspólnota i jej relacje z muzeum.

Dlatego podczas otwierającego warsztatu dla uczestników projektu skupiliśmy się na tworzeniu relacji i communitas. Działania, nie zaniedbujące tak podstawowej i twórczej czynności, jaką jest zabawa, służyły otwieraniu się i poznawaniu, jednak nie był to po prostu warsztat integracyjny.

Wykorzystując różnorodne narzędzia, takie jak improwizacja teatralna i storytelling, pracując z obiektami i przestrzenią, spróbowaliśmy stworzyć efemeryczne wystawy muzealne i za jej pomocą utrwalić, a także przekazać innym to, czym była chwila spotkania i zawarcia nowych znajomości.

Dokumentację efektów pracy zobaczyć można tutaj.

Koncepcja i prowadzenie warsztatu: Magdalena Staroszczyk.

Fotografował Michał Dąbrowski.